Opowieści z tysiąca i jednego traktu
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

Opowieści z tysiąca i jednego traktu

I o Tobie ktoś kiedyś napisze balladę... Może nawet zupełnie niezłą, kto wie?
 
IndeksIndeks  Latest imagesLatest images  SzukajSzukaj  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

 

 Tradycyjne konwencje nazewnicze

Go down 
AutorWiadomość
Płonącopalcy
Admin
Płonącopalcy


Liczba postów : 224
Join date : 23/08/2016

Tradycyjne konwencje nazewnicze Empty
PisanieTemat: Tradycyjne konwencje nazewnicze   Tradycyjne konwencje nazewnicze EmptyCzw Wrz 22, 2016 12:07 pm

Mówiąc o rasach i kulturach warto wspomnieć również kilka słów na temat tradycyjnych konwencji nadawania imion w różnych częściach świata. W obecnych czasach wprawdzie coraz popularniejsze staje się mieszanie owych staroświeckich już nieco wytycznych i bez problemu spotkać można rogatego dervi noszącego amarycko brzmiące imię, sytuacje takie wciąż wywołują jednak jeśli nawet nie pytania, to przynajmniej zdumione spojrzenia.
Poniżej zanotowano kilka przykładów ilustrujących pobieżnie tradycje różnych ras.


>Thraci
Jedynie nieliczni używają nazwisk. Wprawdzie przynajmniej każdy szlachcic takowe posiada, ale w większości przypadków posługują się jedynie patronimikiem utworzonym od imienia ojca. Te zwykle kończą się na odmiany formy "icz" lub "iew".
Popularne imiona: Radmir, Fiedja, Sorian, Xander, Anilia, Marina, Wiga, Kassia, Tatiena

>Talianie
Każdy talianin ma przynajmniej trzy imiona: jedno przypisane do dnia roku, w którym się urodził, drugie nadane po którymś z przodków ze strony ojca i nareszcie trzecie, własne.
Popularne imiona: Abeni, Baako, Onolara, Enueni, Awiti, Ngaali, Manae  

>Nemidzi
Noszą dwuczłonowe nazwiska, z których pierwszy związany jest z imieniem matki. Po ślubie mężczyźni często przejmują drugi człon nazwiska żony. Ich imiona podchodzą najczęściej od nazw oceanicznej roślinności.
Popularne imiona: Nayas, Hemian, Thyphis, Cyper, Zanichellia, Gardena, Lemna, Rosea

>Drakonici
Córki często noszą imiona związane z imieniem ojca, np. Ignatius - Ignatia. Wszyscy mieszkający na Feilei drakonici posiadają nazwiska, czego nie można powiedzieć o smoczych potomkach z Lombres, którzy preferują raczej przydomki i często przybierają też dervickie imiona.
Popularne imiona: Accuis, Iannis, Amphion, Aureli, Callix, Desmos, Cernelli, Sylvis

>Khar'zaah
Używają imion, przydomków i nazwy klanu, z którego pochodzą, np. Gharza Czarny z klanu Górskiego Niedźwiedzia.
Popularne imiona: Narangel, Tsereg, Nergui, Brelimaa, Enkhtuya, Hazzar, Dar-Erdene

>Dervi
Używają najczęściej imienia i przydomka związanego zwykle z pochodzeniem lub jakąś bardzo charakterystyczną cechą. Nazwiska przysługują jedynie szlachcicom.
Popularne imiona: Alejendre, Nicodemi, Cesare, Paquito, Felicita, Lorensa, Quia, Ximenita

>Amaryci
Każdy amaryta posiada imię, drugie imię nadane na cześć jednego z błogosławionych uznanych przez państwowy kult oraz nazwisko. Wśród szlachty często nazywa się chłopców tym samym imieniem, które nosi ich ojciec lub dziad, dodając jedynie numer.
Popularne imiona: Alrecht, Alric, Hanrich, Ekhard, Reimund, Annimarie, Friede, Fritzi, Hermine

>Shatti
Nie mają nazwisk, a pytani o nie czasem po prostu powtarzają dwukrotnie swoje imię w nieco zmienionym dialekcie, co brzmi trochę jak krótkie rymowanki. Czasem, głównie ci mieszkający poza dżunglą, decydują się na dodanie miejsca pochodzenia do swojego imienia, np. Yekka z Karhary.
Popularne imiona: Okki, Terz, Derk-Ek, Pozz, Itti-lai, Quichi, Katkai

>Zefiryci
Rzadko kto potrafi odpowiednio zaintonować ich imiona za pierwszym razem. Mają słabość do imion i nazw zaczynających się na literę "e". Kilka wieków temu w większości nie używali jeszcze nazwisk, dlatego spora część obecnych stworzona jest od nazw miejsc, w których dana rodzina mieszka.
Popularne imiona: Alienoir, Chantel, Eline, Evariste, Esme, Guillieme, Joelle

>Torque
Większość używa przy załatwianiu spraw codziennych imienia i nazwiska, ale każdy potomek dawnych szlacheckich rodów torque potrafi wyrecytować imiona swoich przodków przynajmniej pięć pokoleń wstecz, dorzucając do tego opis herbu rodowego, zawołanie i przydomek.
Popularne imiona: Alvise, Orderio, Estachio, Ilario, Marzio, Luigiana, Pershia, Callista

>Salamani
Często używają imion i nazwisk charakterystycznych dla innych ras lub wymyślają zupełnie nowe, brzmiące ich zdaniem "ciekawie" lub "tajemniczo". Często zdarza się, że posługują się kilkoma różnymi mianami z trakcie swojego życia, zależnie od otoczenia. Te ich własne, tradycyjne imiona używane są bardzo rzadko, głównie wśród salamanów mieszkających po drugiej stronie gór, z daleka od dużych ośrodków miejskich.
Tradycyjne imiona: Mihr, Gelhar, Hasid, Zohar, Rachel, Yasmen, Ymeneh

>Skaltowie
Tradycyjnie nie nosili nazwisk, używając raczej imienia ojca z dodanym "syn" lub "córka" (np. Torvig syn Herunda), ale ci którym udało się uniknąć zniewolenia zaczęli nadawać sobie takowe, by podkreślić swoją niezależność i równość innym, posiadającym kastę szlachecką rasom (każdy skalt ma prawo do nazwiska, każdy jest więc uznawany za swojego rodzaju szlachcica - przynajmniej pośród "swoich").
Popularne imiona: Anundr, Ferni, Risulfur, Wolfram, Skarblandir, Sigrun, Yngvild, Ketildir

>Dzieci Lasu
Oryginalnie nie używają ani nazwisk, ani nawet imion w takim sensie, w jakim postrzegają je inne rasy. Ich imiona są opisowe, najczęściej również dość długie. Na potrzeby socjalizowania się z resztą świata, często skracają swoje miana do pierwszego lub najciekawszego ich słowa.
Losowe imiona: Liść Drgający Na Porannym Wietrze ("Liść"), Mknąca Poprzez Rozjaśnione Gwiezdnym Srebrem Niebo ("Srebrna")

>Renijczycy
Używają krótkich, często powtarzających się nazwisk, ale za to imiona, które nadają dzieciom pozostawiają miejsce dla dużej ilości kreatywności ze strony rodzica. Najczęściej są dłuższe lub dwuczłonowe, sklecone z tradycyjnych, reńskich znaków.
Losowe imiona: Sheng Hui, Takamuri, Xin Dai, Chinatsu, Li Xue, Jingai
Powrót do góry Go down
https://circleofbards.forumpolish.com
 
Tradycyjne konwencje nazewnicze
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Opowieści z tysiąca i jednego traktu :: Wieczorem przy ognisku :: Worek barda :: Notatki-
Skocz do: